Egy terrorcselekmény[1] margójára

 

És akkor bekövetkezett az elképzelhetetlen: fegyveresek egy kis csapata berontott a parlamenti ülésre és lemészárolta az ott ásítva unatkozó politikusokat párttól függetlenül, válogatás nélkül, majd a csend beálltával távozott, mint aki jól végezte dolgát. Ezt követően a rendőrség értetlenkedett csendben magában, a sajtó a legszínesebb spekulációkkal igyekezett növelni az eladott lapok számát, gyanúba kevertek minden elképzelhető ismert és ismeretlen szervezetet. A megszokott módon, lélegzetvisszafojtva várta a világ a beismerő levelet, mint nyugdíjas a postást, de csak teltek a napok, hetek, hónapok és nem jött semmilyen beismerő nyilatkozat.

Az élet lassan visszatért a régi kerékvágásba, senkinek nem tűnt fel, hogy a politikusok hiányában nem állt le semmi, minden működött, mindenki dolgozott vagy henyélt. Szép lassan, az évek múlásával homályba merült, hogy egykor micsoda cirkusz volt a parlamentben, minden ülésezéskor gorombáskodásokkal tartották ébren egymást a „politikusok”, a nép szolgálatának ürügye alatt uralkodtak a nép fölött, 1-2 ciklusonként átadva a hatalmat az „ellenzéknek” 1-2 ciklusra.

Az uralom nélküli rend beálltához szükségszerű véletlen volt az a „terrorakció” és az azt követő sokk, aminek köszönhetően senkinek nem jutott eszébe átvenni a „vezetést” az ország felett. Ebben a jótékony légkörben mindenki magától tudta, hogy mi a dolga, mit szeretne csinálni és mit kell tennie az uralom nélküli rend létrejötte és fennmaradása érdekében. Különös módon eltűntek a kapzsi és kizsákmányoló menedzserek, spekulánsok és nyerészkedők. A gyerekek - ha betévedtek az iskolába - fejcsóválva és nevetve hallgatták a történelmi előadásokat fáraókról, császárokról, cárokról, királyokról, elnökökről, igazgatókról, vezetőkről – minderről a maradi társadalmi berendezkedésről, aminek köszönhetően az ipari forradalommal és villámgyors technikai fejlődéssel együtt sikerült őseiknek a kőkorszakban tartani az emberiséget. A felszabadulás napját senki nem tartotta számon, mint ahogy általában a múltat sem.

Annyira egyértelművé vált minden, hogy a „közvagyon” szó is értelmét veszítette – annyira egyértelmű, mint a levegő, amit belélegzünk. Megszűntek a kerítések, mégsem élt vissza senki vele. Az emberek csak azt vették el, amire szükségük volt és meg sem fordult a fejükben tartalékolni. Ennek köszönhetően mindenkinek jutott elegendő élelmiszer és alapvető fogyasztási cikkek, ugyanakkor senki nem tartalékolt fölöslegesen, ezért, ha lett volna is, aki el akarna venni valamit tőle, nem lenne mit elvenni…  A jelek szerint a kapzsiság eltűnésével egyidejűleg a nélkülözés is megszűnt. Az ipari forradalom egy újabb fázisában a termelés az ésszerűség határain belülre került, az élelmiszer előállítás úgyszintén - spekulánsok és profitőrök hiányában értelmét vesztette a túltermelés, az eleve-selejtgyártás. Úgyszintén megszűnt a bűnözés – a megélhetési bűnözés először, majd vagyon és kapzsiság hiányában a vagyon ellenes bűnözés is, majd az eddigi berendezkedés hozományaként addig előforduló különféle kapitális bűnök is megszűntek. Nem halt meg soha többé emberek tömege a demokrácia vagy a rend nevében, vagyonszerzés miatt, vagy hirtelen felindulásból elkövetett gyilkosság következtében. A legnagyobb természetességgel élték meg a rendet, ami uralom nélkül - rendőri karhatalom, hadsereg, börtönök, politikusok, menedzserek, főnökök, hatalmaskodók, parancsolók és úgy általában vezetők nélkül való rendként - a levegőhöz hasonló természetességgel vette körül őket, aminek részesei és alkotói voltak.

Bizonyos értelemben mint az ég madarai, úgy éltek.

Amíg meg nem haltak.

 




[1] nem Igaz történet!







Fudaraku László 2013.06.03.