Nem hinném, hogy múltszépítéssel lennék vádolható, amikor a Zolti bátyám kincséről, a citromról eszembe jut, hogy emlékezetem szerint nem is találkoztam eredeti citrommal egész gyermekkorom alatt.
Valamiféle citrom-formájú műanyag flakon rémlik, de az is valami magyarországi urizálásként - hétköznapjainkban tehát nem volt jelen a Zolti bátya kincse.
Ebből is láthatjuk, hogy mekkora ívű, generációkat átölelő gazdasági terv résztvevői voltunk...
Rebesgetik, hogy a fogínysorvadást is a hiányzó citrom okozta.
Napjainkban azonban gyakran felbukkan egy fogalom: "nem lehet almát körtével összehasonlítani", mint egyértelmű példa arra, hogy badarság bizonyos két szóba került dolgot összehasonlítani.
De miért is ne lehetne az almát a körtével összehasonlítani? Vagy a citrommal?
Hisz szigorúan véve (de ugye sejtjük, hogy a külső megjelenésre vonatkozik a mondás) alma és alma, körte és körte között is (íz)világok vannak, akkora különbségek, hogy csak na.
Érdekes lenne megtudni továbbá, hogy citrom és citrom között is ekkora különbségek vannak?
Vagy úgy vagyunk vele, mint mi a kínaiakkal és a kínaiak velünk - hogy a másikok mindenkinek egyformák, és a citromban gazdag országok lakói ódákat tudnának zengeni a citrom sokszínű ízvilágáról?
Nem áll szándékomban összehasonlítani az almát a citrommal, csak egyre gyakrabban vesz le a lábamról az alma fölöttébb sokszínű ízvilágának gasztronómiai orgiája.
Ez a gyümölcs, ami egész életünkben itt volt úgymond karnyújtásnyira (bár erről is sajátosan más emlékeim vannak), ami az egészségünk megőrzése szempontjából a legkézenfekvőbb megoldás (lenne), nem kapta meg az őt megillető helyet az értékrendünkben.
"A doctor a day keeps the apple away" - ahogy az angol szólás is mondja.

Jaj nem: "An apple a day keeps the doctor away." - így szól a mondás igazából...
Van annak a doktornak nélkülünk is elég dolga.
Lehet, hogy a bibliai mese a hibás abban, hogy mellőzzük, kerüljük az almát - az a bizonyos Édenkerti bűneset, amitől maradandó károsultnak tekinti magát minden emberfia, akinek beolvasták egyszer.
Az eredendő bűn gondolata megkeseríti az alma ízét.
Legalábbis nagyon sokan nem is gondolunk rá, hogy esetenként tényleg karnyújtásra van a gyógyszermegelőző-egészségmegőrző lehetőség.
Inkább álmodunk a messzi-földről idehozott, idegen pótlékokról.
Pedig van abban valami, hogy minden akkor, és ott jó csak (isten)igazából, ahol megterem.

Mostanában kezdtem el naponta megenni egy almát és nem győzök kijönni az ámulatból: egyik finomabb a másiknál, ízrobbanás ízrobbanás után, valódi orgia.

Döbbenettel merengek ezen, hogy hagyhattam ezt ki eddigi életemből?
Nem mintha soha nem ettem volna almát, de naponta kellett volna, és bizony voltak időszakok, amikor képbe se került.

Emlékezetes, amikor iskoláskorunkban kényszermunka-táborozáson vettünk részt Bátoson.
Ott aztán volt alma... Még sok is. Hamar is eluntuk néhányan, aminek aztán meg is volt a böjtje:azokat, akik nem hozták a normát, nem voltak elég szorgalmasak, átvezényelték a kukoricatöréshez, majd a változatosság kedvéért a cukorrépa, marharépa begyűjtéséhez.
Szerintem ha ezt tudtuk volna előre, hogy milyen kemény munka lesz, maradunk az almásban.
A répa kirántása a földből hamarosan a derékfájásban jelentkezett, ehhez képest két paletta alma leszedése semmiség.
Még szerencse, hogy Éva nem répával kínálta Ádámot.
Amúgy volt ott olyan alma is, aminek a héja sárga volt, és furcsa módon a citromra emlékeztetett az íze is - legalábbis ilyennek képzeltem a citrom ízét:
kissé savanyú, de azért többnyire édes volt ez az alma, a citrom aromáját hordozta magában - már amilyennek képzeltem, mert élő emlékem nem volt nekem akkor a citromról, tudomásom szerint.

Ezen kívül csak a szórványosan előforduló almalopások alkalmából jutottunk csak hozzá ehhez a gyümölcshöz, amikor városunk kertes házaihoz - igazából azok gyümölcsfáihoz - közelebb merészkedtünk a megengedettnél...










Fudaraku László 2021.05.13.